Зміст

Вперед

Назад

ЧАСТИНА II. ФОРМИ І МЕТОДИ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ

 Форми і методи навчання основам демократії

"У нас у Бірмі існує тенденція при вихованні своїх дітей застосовувати погрози. Я б дуже попросила Вас не робити цього. У нашій країні ми погрожуємо дітям, навчаючи їх робити чи не робити щось, замість того, щоб пояснити їм так, щоб вони зрозуміли це самі. Такий підхід до навчання шляхом залякування на сьогодні набув настільки широкого поширення, що люди, які керують нами, не намагаються пояснювати якісь речі простим людям, а замість цього для контролю над ними використовують погрози. Це є частиною нашої культури, причому тією частиною, яку нам варто змінити. Давайте вчити наших дітей, пояснюючи їм. Це наш обов'язок; наш обов'язок полягає у тому, щоб учити наших дітей почуттю справедливості і співчуття".

Ці слова були сказані Аунг Сан Суу Кі, лауреатом Нобелівської премії миру за 1991 і лідером демократичного руху Бірми, у промові перед громадянами країни у 1989-му. Її слова свідчать про те велике значення, яке активісти демократичного руху надають використанню освіти в справі побудови і зміцнення демократичного суспільства. У цьому короткому уривку Аунг Сан Суу Кі висловлює ряд простих, але глибоких ідей. Позиція у стосовно політики й уряду є результатом навчання, а не вродженою. Виховання дітей в авторитарному стилі часто сприяє появі урядів, що керують державою з позиції сили і не підзвітні своїм громадянам. Недемократичні цінності можуть мати глибокі корені в культурі суспільства. Расизм, крайній націоналізм, ксенофобія й інші форми нетерпимості рівною мірою загрожують стабільності нових і зміцнілих демократичних країн. І, нарешті, Аунг Сан Суу Кі висловлює оптимістичну думку про те, що якщо нинішній спосіб життя наносить суспільству шкоду, то його можна змінити. Освіта має ключове значення для здійснення цих змін.

Однак навчання основам демократії не є легким завданням. Для того, щоб демократія змогла вижити і процвітати, молодь повинна навчитися приймати усвідомлені рішення на виборах, розуміти і цінувати важливість правопорядку, разом працювати в ім'я поліпшення суспільства, демонструвати терпимість до політичних опонентів, вміти аналізувати зведення, одержані із засобів масової інформації, знати, як стати активними учасниками суспільного і політичного життя. Для того щоб допомогти учням опанувати знаннями і навичками, а також виробити позиції, що вимагаються від активних громадян демократичного суспільства, потрібні вміле навчання і всебічні освітні програми.

Ефективні програми навчання основам демократії ґрунтуються на певних філософських і методичних принципах. Що стосується філософського аспекту, то у всіх програмах визнаються фундаментальна цінність і гідність людей. Тому вони вимагають демократичної обстановки в школі, що максимально можливою мірою і відповідно до рівня розвитку учнів передбачає незалежні дії і відповідальність. Авторитарна обстановка в школі й у класі навряд чи сприяє підготовці громадян демократичного суспільства. Навпаки, вона буде стримувати становлення демократії, зміцнюючи існуючу політичну культуру.

Школа є полігоном для підготовки майбутніх громадян демократичного суспільства. Нам варто піклуватися про те, щоб, перш ніж учні опустять бюлетені на своїх перших виборах я виборці, вони вже мали досвід демократії.

 Розробка програми навчання основам демократії

Ми розуміємо, наскільки глибоким і широким є предмет навчання основам демократії. Просто учити підростаюче покоління бути гарними людьми, що добре ставляться до своєї сім’ї і сусідів, недостатньо. Майбутні громадяни демократичного суспільства повинні мати уявлення про устрій держави і суспільства, а також мати демократичні цінності. Навчання основам демократії не слід вважати ізольованим предметом, що відбувається щодня протягом короткого часу. Він зв'язаний практично з усім, що учні вивчають і чим вони займаються в школі. Крім того, навчання основам демократії варто поширювати за межі офіційної шкільної програми. Діти постійно вбирають усе те, що відбувається навколо них. Усі шкільні події, відносини стають частиною дитячої освіти. Вони учаться на тому, як з ними поводяться вчителі, і на тому, як учителі ставляться один до одного. Вони учаться на відносинах між шкільною адміністрацією і вчителями. Вони вчаться на тих видах діяльності, у яких вони беруть участь, і на тих обов'язках, що покладаються на них. Вони вчаться на тій свободі, яка їм надається, і на правилах, що їх обмежують. І, звичайно ж, вони вчаться на тих надіях, які дорослі покладають на них. Щоб навчити основам демократії, потрібно використовувати всі ці можливості.

Усе шкільне життя має бути просочене демократичними моментами. Учителі повинні бути прикладом поведінки. Учням потрібно дати можливість практично реалізувати демократичні принципи в шкільних справах. Простіше кажучи, школа повинна стати зразком демократичного інституту.

 Навчання основам демократії у класі

Форми і методи навчання

dịch vụ seo

Навчання основам демократії стає ефективнішим, якщо учні відчувають, що їм випала важлива роль у навчальному процесі.

Ефективне навчання основам демократії (і ефективне навчання взагалі) вимагає певних методик, що допомагають отримати знання, а також розвинути соціальні й інтелектуальні навички, що необхідні громадянам демократичного суспільства. Найефективнішими є підходи, що спрямовані на те, аби залучати учнів до активного, спільного і заснованого на критичному аналізі навчання.

Педагогічні форми і методи містять у собі спільну групову роботу, дебати, моделювання, рольові ігри, дискусії, індивідуальні і групові проекти, обговорення в комітетах, запрошення спеціальних доповідачів, а також новаторські підходи до усних і письмових завдань. Ці методи навчання не тільки підвищують інтерес учнів до предмета, але і забезпечують більш глибоке засвоєння змісту, вироблення громадянських навичок і прихильність демократичним цінностям.

Учнів потрібно залучати до дискусії і заохочувати питання. Це робить обстановку в класі більш демократичною. Учитель має бути посередником, організовуючи і направляючи дискусії. Якщо учні бояться, не задають і не виступають із зауваженнями, учитель насамперед повинен спробувати стимулювати дискусію. Що активніше учні братимуть участь у роботі, тим більше виражено в них буде почуття господарів становища, глибшою буде їхня прихильність цілям як навчального, так і демократичного процесів.

Учителі не завжди повинні самі керувати роботою в класі. Щоб познайомити учнів з формою правління і політичною системою, можна запросити на заняття державних посадових осіб, критиків і аналітиків. Вони розповідять хлопцям про роботу уряду, про те, як учні можуть вплинути на роботу, які поточні питання доводиться вирішувати в даний час. Можна попросити відвідати школу і місцевого журналіста, що висвітлює політичні події, обговорити з ним роль засобів масової інформації в демократичному суспільстві.

Учні також можуть відігравати роль учителя, виступаючи з доповіддю, ведучи в класі дискусії чи разом працюючи в невеликих групах над підпроектами чи вирішенням проблем. Такого роду зміна ролей дозволяє дітям здобувати навички лідерства і вселяє думку про те, що всі члени демократичного суспільства мають право брати участь у його житті і право бути вислуханими.

Іноді навіть найпростіші заходи можуть допомогти вселити підростаючому поколінню демократичні принципи і методи практичної діяльності. Візьмемо, наприклад, голосування. Замість того щоб приймати самим усі рішення, учителя можуть виносити визначені питання на голосування. Дозвольте учням вирішувати, чи хочуть вони обговорювати завдання з читання зранку чи після обіду. Можливо, учні захочуть обговорити завдання з читання в невеликих групах чи може всім класом? Одне тільки прищеплювання учням звички голосувати і користуватися правом голосу при прийнятті рішень, що стосуються їх життя, створить важливу базу для формування громадянина демократичного суспільства.

Навчальні матеріали

Накрутка лайков в инстаграме получить бесплатные лайки и накрутку.

Для навчання основам демократії потрібна не тільки розмаїтість методів навчання, але і матеріалів. Учні для підготовки до занять і на самих заняттях можуть використовувати підручники, монографії, біографії, автобіографії, героїчні історії, поетичні набутки, у яких обговорюються і роз'ясняються різні аспекти демократії. Вони можуть вивчати першоджерела, такі, як демократичні хартії і конституції. Їм потрібно читати газети чи дивитися телевізійні передачі й обговорювати поточні події. Можна ставити спектаклі, проводити змагання, відгадувати загадки і грати в навчальні ігри.

Використовуючи в класі різноманітні матеріали, педагоги, прищеплюючи учням інтерес до навчання, викладають їм важливий урок демократії: щоб бути добре інформованими учасниками державного управління і громадянського суспільства, потрібно користуватися багатьма джерелами.

У Польщі Фонд освіти в ім'я демократії розробив великий набір уроків з основ громадянськості. І що цікаво, ці матеріали можуть бути введені в різні предмети.

У Південній Африці Національний відділ з дотримання законів на вулицях разом з Національним інститутом правової освіти громадян і інших організацій недавно опублікував підручник для середніх шкіл з основ демократії. Книга постачена великою кількістю прикладів з повсякденного життя, що роблять інформацію більш привабливою і дохідливою. Крім того, розкидані по книзі аналітичні питання і завдання допомагають зацікавити учнів текстовим матеріалом.

В Австралії Відділ парламенту з питань освіти публікує велику кількість різноманітних матеріалів з питань навчання основам демократії. Аналогічно працює Німецьке федеральне управління з викладання основ громадянськості, що публікує багато матеріалів про парламентську форму демократії. Особливо слід вказати на барвисті плакати, що випускаються для шкіл Німеччини, які допомагають роз'ясняти такі питання, як порядок проходження законопроекту чи відносини між урядом країни й органами влади на місцях. І, нарешті, Інститут із проблем демократії і миру в Ізраїлі теж видає різноманітні матеріали з питань навчання основам демократії, включаючи ігри для дітей, які допомагають прищеплювати такі цінності і навички, як терпимість і ненасильницьке вирішення конфліктів.


Как правильно выбрать охотничий нож.

"Здатність до самоврядування в суспільстві не є вродженою. Це результат звички і тривалої підготовки..."

Томас Джефферсон,
президент США й автор "Декларації незалежності"


"Освіта - це те, що залишається, якщо забути все, чому вчили в школі".

Альберт Ейнштейн


"Якщо ви заглядаєте на рік уперед, саджайте квіти. Якщо ви заглядаєте на десять років уперед, саджайте дерева. Якщо ви заглядаєте вперед на все життя, навчіть людину".

Китайська приказка

Зміст

Вперед

Назад


עיסוי אירוטי
Учебный центр iStudy