Зміст

Вперед

Назад

ЧАСТИНА I. ПОНЯТТЯ І ЗМІСТ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ

  Що таке демократія? *
  Урок: Шлях до демократії *


  Що таке демократія?

Ч. Дінн, Дж. Дінн, М. Гендел, Е.Ченоват

  Народне правління

У словнику демократія визначається як "народна форма правління, у якій народ наділений вищою владою і здійснює її або безпосередньо, або через своїх обраних представників при вільній виборчій системі". За словами Авраама Лінкольна, демократія - це "народне правління, здійснюване народом заради народу".

Воля і демократія часто вживаються як взаємозамінні поняття, але синонімами вони не є. Демократія - це дійсно комплекс ідей і принципів, але вона містить також практичні норми і процедури, що сформувалися протягом довгої і часто болісної історії. Коротше кажучи, демократія є наділення свободи законним статусом. Саме тому можна з повним правом назвати демократичними перевірені часом основні характеристики, якими повинно володіти будь-як суспільство, принципи конституційного уряду, права людини і рівність перед законом.

Демократії поділяються на дві основні категорії - прямі і представницькі. При прямій демократії всі громадяни без посередництва обраних чи призначених офіційних осіб можуть брати участь у прийнятті суспільних рішень. Така система має практичний сенс тільки при відносно невеликій кількості людей, коли всі члени громади, племені, спільноти можуть зібратися разом для обговорення і прийняття рішень шляхом консенсусу чи більшістю голосів. Древні Афіни умудрялися здійснювати пряму демократію, до речі, першу у світі, за допомогою зібрань, у яких брали участь п'ять-шість тисяч чоловік.

Сучасне суспільство при його складності і численності має мало можливостей для здійснення прямої демократії. Навіть на північному сході Сполучених Штатів, у Новій Англії, де свято шанують традицію міських зборів, більшість спільнот стали занадто великими, щоб усі жителі могли збиратися в разом і прямим голосуванням вирішувати питання, які стосуються їхнього життя.

Сьогодні найбільш прийнятою формою демократії як для міст із населенням у 50 тисяч, так і для країн з населенням у 50 мільйонів є представницька демократія, при якій громадяни обирають офіційних осіб для прийняття політичних рішень, створення законів і реалізації програм заради суспільного блага. Від імені народу обрані офіційні особи вирішують складні суспільні проблеми, що вимагає витрат часу й енергії.

Процедура обрання офіційних осіб може найрізноманітнішою. Наприклад, на загальнонаціональному рівні законодавців можуть обирати по одному в кожнім районі. При системі пропорційного представництва кожна політична партія представлена в законодавчому органі відповідно до процентного співвідношення до загальної кількості обраних по всій країні. Місцеві і районні вибори можуть проходити за національною моделлю чи менш формально. Але який би не був метод, офіційні особи в представницькій демократії займають свої посади від імені народу і залишаються підзвітними народу у всіх своїх діях.

  Правило більшості і право меншостей

Усі демократії є системами, у яких громадяни вільно приймають політичні рішення відповідно до правила більшості голосів. Але ніхто, наприклад, не назве чесною чи справедливою систему, при якій 51 відсотку населення дозволено гнітити інші 49 ім'ям більшості. У демократичному суспільстві правило більшості повинно поєднуватися з гарантіями прав особистості, що у свою чергу служать захисту прав меншостей - чи це етнічні меншості, чи релігійні, чи політичні, чи просто ті, хто зазнав поразки в дебатах зі спірного питання. Права меншостей не залежать від доброї волі більшості і не можуть бути скасовані більшістю голосів.

Діана Равич, учений, літератор, помічник міністра освіти США, виступаючи на семінарі працівників освіти в Польщі, сказала: "Коли представницька демократія діє відповідно до конституції, що обмежує державну владу і гарантує основні права всім громадянам, така форма правління називається конституційною демократією. У такому суспільстві правило більшості і права меншостей захищені законом і інститутами, що втілюють закони в життя".

Основні елементи конституційного правління - правило більшості у поєднанні з правами особистості і правами меншостей - а також правові норми можна знайти в Канаді і Коста-Ріці, у Франції й у Ботсвані, у Японії й в Індії, незважаючи на гігантські розбіжності цих країн і суспільств. Це фундаментальні складові всіх сучасних демократій незалежно від історичних, економічних і культурних розбіжностей.

  Демократичне суспільство

Демократія не обмежується комплексом конституційних правил і процедур, що визначають, як повинен функціонувати уряд. Тому що уряд - це тільки один елемент, що співіснує з багатьма іншими інститутами, політичними партіями, організаціями й асоціаціями. Це розмаїття називається плюралізмом і передбачає, що існування, законність і авторитет багатьох організованих груп і інститутів у демократичному суспільстві не залежить від уряду.

Тисячі приватних організацій як на місцевому, так і на національному рівні функціонують у демократичному суспільстві. Багато з них відіграють роль посередників між приватними особами і складними соціальними й урядовими інститутами.

Ці групи представляють інтереси своїх членів різноманітними способами: підтримуючи кандидатів на урядові посади, беручи участь в обговоренні проблем, намагаючись впливати на політичні рішення. Будучи членами таких груп, окремі громадяни мають можливість мати вагому участь як у державних справах, так і в справах своїх власних співтовариств. Прикладів багато, і вони різноманітні: благодійні організації і церкви, групи, що займаються охороною навколишнього середовища й організовані за принципом сусідства, ділові асоціації і професійні спілки.

В авторитарному суспільстві практично всі подібні організації контролюються урядом, знаходячись під його наглядом і будучи йому підзвітними. У демократичному ж суспільстві прерогативи уряду точно визначені законом, і влада його різко обмежена. У результаті приватні і суспільні об'єднання вільні від урядового контролю. Багато з них, навпаки, мають можливість впливати на уряд і жадати від нього звіту. Суспільні групи й організації, що займаються наукою, мистецтвом, чи релігією об'єднані іншими інтересами, часто намагаються узагалі не мати ніяких зв'язків з урядом.

Стовпи демократії

Народовладдя

Уряд, заснований на згоді керованих

Правління більшості

Права меншостей

Гарантії основних прав людини

Вільні і чесні вибори Рівність перед законом

Справедливе судочинство

Конституційні обмеження уряд

Соціальний, економічний і політичний плюралізм

Цінності терпимості, прагматизму, співробітництва і компромісу

  Урок: Шлях до демократії

Демократія існує, тому що люди вірять у неї і живуть відповідно з демократичними принципами. Демократичні принципи - це поняття, яке більшість людей вважає найбільш важливим в демократичному суспільстві. Ми назвемо ці поняття "покажчиками" демократії: адже якщо вони трапляються нам по дорозі, це явна ознака того, що країна йде демократичним шляхом.

  Завдання: На шляху до демократії

Уявіть, що ви їдете на машині дорогою, що веде в країну, де побудоване ідеальне демократичне суспільство. На вашому шляху зустрінеться безліч розвилок, вибоїв і інших небезпек, що можуть перешкодити досягти ідеальної демократії. Однак по дорозі вам будуть зустрічатися покажчики. Вони назвуть основні принципи демократичного суспільства і приведуть вас у справді демократичну країну.

Розділитеся на групи і виконаєте завдання:

1. Знайдіть на карті "Дорога до Демократії" вашу ідеальну демократичну державу і дайте їй назву. Запишіть назву у відведене місце.
2. Випишіть основні демократичні принципи на окремий аркуш. Тепер підпишіть знаки прямокутної форми, розставлені уздовж дороги. Ці знаки позначають основні поняття, необхідні для побудови ідеальної демократії.
3. Перелічите фактори, що заважають вам досягти ідеального демократичного суспільства. Підпишіть знаки, що позначають неправильні повороти (знак у формі кола), перешкоди (трикутник з вершиною вгорі) і небезпеки (трикутник з вершиною внизу), що підстерігають вас на шляху. Ці знаки позначають труднощі, з якими ви зіштовхнетеся на шляху до демократії.
4. Наприкінці шляху - ідеальне демократичне суспільство. Перелічіть блага, якими будуть володіти люди у вашій ідеальній державі, і відзначте їх на карті у відведених місцях.
5. Порівняєте вашу карту з картами, намальованими в інших групах. Чи позначили ви ті ж покажчики, перешкоди, небезпеки і блага, що й учні в інших групах?
секс порно втроем в чулках http://erkiss.live/

  Покажчики демократії

Людей, що живуть у демократичних державах, поєднують загальні принципи. Ми будемо називати ці принципи покажчиками демократії.

Вони нерідко стають частиною конституції чи Білля про права. Хоча немає двох зовсім однакових демократичних країн, люди розділяють загальні принципи й очікують тих самих благ від своїх держав.

Нижче наведені приклади понять, названих покажчиками демократії. Ви ще не раз зустрінетеся з ними в цьому посібнику.

  Участь громадян в управлінні країною

Однією з основних ознак демократії є участь громадян в управлінні країною. Це основна функція громадянина в демократичному суспільстві. Участь у керуванні країною не тільки право, але й обов'язок. Воно може виявлятися в різних формах: наприклад, у висуванні своєї кандидатури на виборах, у голосуванні, поінформованості про політичне життя країни, обговоренні проблем, що хвилюють суспільство, відвідуванні зборів і мітингів, роботі в недержавних добровільних організаціях, сплаті податків і навіть у вираженні протесту. Участь громадян в управлінні сприяє зміцненню демократичного суспільства.

  Рівність

Демократичне суспільство приділяє особливу увагу дотриманню принципу рівності. Це означає, що всі громадяни однаково шановані, мають рівні можливості і не можуть бути піддані дискримінації за ознакою раси, релігії, статі, сексуальної орієнтації чи ставлення до тієї або іншої етнічної групи. В умовах демократії як окремі люди, так і групи людей мають право на захист культури, індивідуальності, мови і вірувань.

  Політична терпимість

Демократичне суспільство політично терпиме. Це означає, що, хоча в умовах демократії і править більшість, повинні бути дотримані і права меншості. В людей, що не мають влади, повинна бути можливість створювати свої організації і пропагувати свої принципи. Іноді меншості називають "опозицією", тому що вони не розділяють поняття і принципи більшості. Індивідууми також повинні навчитися бути терпимими одне до одного. Демократичне суспільство найчастіше складається з представників різних культур, рас, релігій і етнічних груп, чиї погляди не збігаються з поглядами більшості населення. Плюралізм лише зміцнює демократичне суспільство. Якщо більшість не хоче і не дотримує прав опозиції, вона убиває демократію.

  Відповідальність перед народом

У демократичній державі обрані державні діячі і призначені чиновники повинні бути відповідальні перед своїм народом за свої дії. Вони повинні приймати рішення і виконувати свої обов'язки відповідно до волі народу, а не їх власної.

  Відкритість влади. Гласність

Люди повинні знати, що відбувається в країні. Це називається відкритістю влади чи гласністю. Рішення уряду робляться надбанням народу за допомогою засобів масової інформації. З них люди довідуються, які рішення, ким і чому були прийняті.

  Регулярні, вільні і справедливі вибори

Участь у виборах представницької влади - один зі способів вираження волі народу. Демократичні принципи вимагають, щоб обранці народу були обрані на свою посаду чи зміщені з його в ході вільної і справедливої процедури. Залякування виборців, корупція чи прямі погрози суперечать демократичним принципам.

У демократичному суспільстві вибори проходять регулярно, через рівні проміжки часу. Можливість участі у виборах не повинна залежати від стану здоров'я громадянина.

Для проведення вільних і справедливих виборів необхідно дати можливість більшості громадян виставити на них свою кандидатуру. До того ж ніщо не повинно перешкоджати людям взяти участь у голосуванні.

  Економічна свобода

У демократичному суспільстві людям повинна бути до певної міри надана економічна свобода. Це означає, що держава не забороняє приватну власність і приватне підприємництво і що громадяни можуть вибирати собі роботу і вступати в профспілки. Роль держави в економічному житті суспільства відкрито обговорюється. Однак загальноприйнято, що найкращою формою економіки демократичної держави є вільний ринок і що держава не повинна здійснювати тотальний контроль за економічною діяльністю. Існує також точка зору, що держава повинна проводити більш тверду політику в тих країнах, де існує серйозна економічна нерівність, що виникла внаслідок дискримінації чи інших несправедливих дій у минулому.

  Контроль над зловживанням владою

Суспільство прагне не допустити зловживання владою будь-якими виборними особами чи групою осіб. Корупція - одна з найбільш розповсюджених форм зловживання владою. Вона виникає в тому випадку, якщо державний чиновник витрачає службові кошти в особистих цілях чи використовує службові повноваження незаконним шляхом.

Для запобігання корупції різні країни використовують різні методи. Часто уряд структурують так, щоб різко обмежити повноваження окремої галузі, забезпечити незалежність судів, узяти під контроль зловживання владою поліцейськими органами.

  Білль про права

Білль про права - це документ, у якому перераховані права і свобрди, гарантовані всім громадянам держави. У тому випадку, якщо Білль про права стає частиною конституції, суди мають право контролювати здійснення цих прав. Білль про права обмежує повноваження держави, а також накладає зобов'язання на окремих осіб і організації.

  Визнання результатів виборів

У демократичних виборах є як переможці, так і що програли. Демократичні принципи вимагають, щоб ті, хто програв, визнали результати виборів.

  Права людини

Права людини - це ті цінності, що відображають повагу до людського життя і людської гідності. Демократія надає особливого значення цінності життя кожної людини. Прикладом прав людини можуть послужити: свобода слова, свобода асоціацій, свобода зібрань, право на рівність і право на освіту.

  Багатопартійна система

Історія переконливо показала, що однопартійна система приводить до диктатури. Багатопартійна ж надає громадянам можливість вибирати кандидатів, партії і стратегії розвитку суспільства. Це у свою чергу сприяє появі в уряді різних точок зору по обговорюваних питаннях. Вона також дозволяє створити опозицію партії, що перемогла на виборах.

  Влада закону

У демократичному суспільстві ніхто, навіть король чи всенародно обраний президент, не може бути вищим від закону. Це називається владою закону й означає, що всі громадяни держави повинні підкорятися закону і відповідати перед законом, якщо вони порушують його норми. Демократичні принципи також вимагають, щоб закон у разі потреби застосовувався справедливо і без винятків до всіх громадян. Іноді таку практику називають "дотриманням процесуальних норм".

  Завдання: Чи прямує країна на шляху до ідеального демократичного суспільства?

Вивчіть ситуації і скажіть, які з них свідчать, що країна йде демократичним шляхом розвитку. Аргументуйте вашу відповідь.

Для кожної ситуації підберіть один чи кілька з наведених нижче покажчиків.

1. Законодавчий орган держави прийняв закон, що зобов'язує всіх громадян держави у віці від 4 до 16 років відвідувати школу. Надається можливість навчатися в державних школах.
2. Парафіяни однієї з місцевих церков провели політичний диспут, на який були допущені прихильники лише однієї політичної партії.
3. У Парламенті була побудована галерея для відвідувачів. Тепер вони можуть бути присутнім на засіданнях.
4. Відповідно до Конституції, вибори президента проводяться кожні п'ять років.
5. Учителі країни Демократія незадоволені умовами роботи і вирішують провести страйк.
6. Поліція затримала і застрелила відомого злочинця. Злочинець не чинив опору при арешті, але відомо, що він винен у смерті інших людей.
7. Відповідно до Конституції, голосувати на виборах можуть тільки особи, старші 18 років і, що прожили в країні не менше одного року.
8. Відповідно до закону, усі працюючі громадяни повинні бути членами профспілки.
9. Відповідно до Конституції, усі повнолітні особи, що має роботу, повинні при голосуванні сплачувати незначну суму, щоб покрити видатки на проведення виборів.
10. Жодна особа, що відбуває термін покарання у виправно-трудовій установі, не може виставляти свою кандидатуру на виборах.
11. Одна з політичних партій, що програли на виборах, вимагає негайного проведення повторного голосування.
12. Президент зобов'язаний виступати з щорічним звертанням до народу, у якому він пояснює, що було зроблено і що планується зробити в наступному році.
13. Уряд визначає "розумні ціни" на всі продовольчі товари, що продаються в країні.

Зміст

Вперед

Назад



Купить диплом нового образца | Где можно купить диплом